Informacje ogólne o PRTR
Krajowy Rejestr Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń
(z serwisu internetowego GIOŚ)
Krajowy Rejestr Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń, na mocy art. 236a ustawy z dnia 27 kwietnia 2007 r. Prawo ochrony środowiska, jest elementem Europejskiego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń, o którym mowa w rozporządzeniu (WE) Nr 166/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 stycznia 2006 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń i zmieniającym dyrektywę Rady 91/689/EWG i 96/61/WE (Dz.Urz. UE L 33 z 04.02.2006, str. 1).
Ww. rozporządzenie ustanawia zintegrowany rejestr uwalniania i transferu zanieczyszczeń na poziomie Wspólnoty (europejski PRTR) w postaci publicznie dostępnej elektronicznej bazy danych. Na mocy ww. rozporządzenia oraz przepisów ustawy Prawo ochrony środowiska prowadzący instalacje obowiązani są w terminie do dnia 31 marca roku następującego po danym roku sprawozdawczym do przekazywania wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska informacji niezbędnych do tworzenia Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń.
Więcej informacji na temat Krajowego Rejestru uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń można znaleźć w serwisie GIOŚ.
www.prtr.ec.europa.eu – strona europejskiego PRTR
www.ippc.mos.gov.pl/ippc – strona IPPC
www.mos.gov.pl – strona Ministerstwa Środowiska
www.eur-lex.europa.eu – strona Lex
Instalacje PRTR w woj. lubuskim
Instalacje objęte rozporządzeniem 166/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ustanowienia Europejskiego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń i zmieniające dyrektywę Rady 91/689/EWG i 96/61/W.
W załączeniu plik w formacie PDF: lista wojewódzka_prtr (stan: 31.03.2012 r.)
Aplikacja POL_PRT
Z dniem 16 marca 2009 r. pod adresem: www.prtr.gios.gov.pl została udostępniona aplikacja internetowa POL_PRTR służąca do wypełniania i przesyłania sprawozdań zawierających informacje niezbędne do tworzenia Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu.
Poradniki i wytyczne w zakresie PRTR
- „Wytyczne dotyczące wdrażania Europejskiego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń” opracowane przez Komisję Europejską Dyrekcję Generalną ds. Środowiska 31 maja 2006 r.
- „Poradnik metodyczny w zakresie PRTR dla Instalacji spalania paliw” opracowany na zlecenie GIOŚ przez zespół autorów mgr inż. Ksenia Czachor , mgr Przemysław Chudy 2007 r.
- „Poradnik metodyczny w zakresie PRTR dla instalacji do intensywnego chowu lub hodowli drobiu” opracowany na zlecenie GIOŚ przez ATMOTERM 2009 r.
- Dokument pomocniczy w sprawie ustalania wielkości emisji pochodzących z hodowli trzody chlewnej i drobiu
- Sprostowania do „Poradnika metodycznego w zakresie PRTR dla instalacji do intensywnego chowu i hodowli drobiu” GIOŚ W-wa 15 listopad 2010 r.
- „Poradnik metodyczny w zakresie PRTR dla instalacji do wytwarzania produktów ceramicznych” opracowany na zamówienie Ministra Środowiska przez Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych Oddział Inżynierii Materiałowej, Procesowej i Środowiska w Opolu, zespół autorów: Jarosław Janeta, Katarzyna Kiprian, Grzegorz Ligus, Alfred Nolepa 2010 r.
- „Poradnik metodyczny w zakresie PRTR dla składowisk odpadów komunalnych” opracowany na zamówienie Ministra Środowiska przez zespół autorski w składzie dr inż. Agnieszka Klimek, prof. dr inż. Lech Wysokiński, dr Maria Zawadzka-Kos, mgr inż. Małgorzata Osęka, Jarosław Chrząszcz; Firma „foreco” wrzesień 2010 r.
- Dokument pomocniczy w sprawie ustalania rozproszonych emisji metanu ze składowisk odpadów