Zlewnia rzeki Gniłej Obry o powierzchni 416,06 km2 jest częścią większej zlewni – Obrzycy, której powierzchnia wynosi 1790,14 km2. Gniła Obra jest prawostronnym i zarazem jednym z największych (wraz z Południowym Kanałem Obry) dopływów Obrzycy o długości 40,622 km. Uchodzi do Obrzycy w 13,5 km nieopodal miejscowości Smolno Wielkie.
W okresie obejmujÄ…cym ponad 20 lat Wojewódzki Inspektorat Ochrony Åšrodowiska w Zielonej Górze prowadziÅ‚ badania w różnych punktach pomiarowo-kontrolnych omawianej jcwp. Z biegiem lat zmieniaÅ‚o siÄ™ podejÅ›cie do prowadzenia monitoringu wód powierzchniowych i liczba tych punktów ulegaÅ‚a redukcji. W cyklu wodnym, obejmujÄ…cym lata 2010 – 2015, do ocenienia jcwp wyznaczono jeden ppk. W 2012 r. byÅ‚ to punkt GniÅ‚a Obra – odpÅ‚yw jeziora Wojnowskiego Zachodniego O-31.
W roku 2015 WIOÅš w Zielonej Górze prowadziÅ‚ badania w ppk GniÅ‚a Obra – powyżej jez. Wojnowskiego Wschodniego dopÅ‚yw A – 21, w ramach monitoringu diagnostycznego. Badano elementy biologiczne (fitobentos, makrobezkrÄ™gowce bentosowe, makrofity, ichtiofaunÄ™ – realizowanÄ… przez wykonawcÄ™ zewnÄ™trznego – Instytut Rybactwa ÅšródlÄ…dowego w Olsztynie). OcenÄ™ elementów biologicznych wykonano korzystajÄ…c z tak zwanej oceny eksperckiej, w ramach której podniesiono o jednÄ… klasÄ™ Makrofitowy Indeks Rzeczny z III klasy na II klasÄ™ oraz odrzucono wyniki ichtiofauny, gdyż pochodziÅ‚y z dziedziczenia z roku 2014 oraz przypisana jej klasa odbiegaÅ‚a znaczÄ…co od pozostaÅ‚ych elementów biologicznych. Elementy fizycznochemiczne z grupy 3.1-3.5 oraz substancje syntetyczne i niesyntetyczne z grupy 3.6 przypisano do II klasy jakoÅ›ci. W konsekwencji przeprowadzonej klasyfikacji przypisano badanej jcwp dobry stan ekologiczny. Jednakże, pomimo stwierdzonego dobrego stanu ekologicznego stan chemiczny sklasyfikowano jako poniżej stanu dobrego z uwagi na przekroczenie sumy dwóch zwiÄ…zków zaliczanych do wielopierÅ›cieniowych wÄ™glowodorów aromatycznych tj. benzo(g,h,i)perylen i indeno(1,2,3-cd)piren. Ostatecznie z uwagi na otrzymane wyniki klasyfikacji stanu chemicznego oceniono jcwp jako bÄ™dÄ…cÄ… w stanie zÅ‚ym.
Pobierz dokument: