Wieloletnie zaniedbania w zakresie szeroko rozumianej gospodarki wodnej, jak i działań planistycznych doprowadziły w Polsce do gwałtownego przyspieszenia procesów eutrofizacyjnych w wielu naturalnych i sztucznych zbiornikach wodnych. Skutki intensywnego rolnictwa, przyspieszenia odpływów wód, niekontrolowanej zabudowy rekreacyjno-wypoczynkowej i wielu innych nieprzemyślanych działań, w tym przede wszystkim niekontrolowanych dopływów zanieczyszczeń w postaci ścieków bytowych najbardziej odczuły zbiorniki o dużej podatności na degradację. Do takich zbiorników, ze względu na warunki morfometryczne i hydrologiczne zaliczyć można niewątpliwie jezioro Rudno.
Jezioro Rudno (kod jcwp: PLLW10015) jest zbiornikiem naturalnym o typie abiotycznym 3b (jezioro o wysokiej zawartoÅ›ci wapnia, dużym wpÅ‚ywie zlewni, niestratyfikowane). Jezioro Rudno (Orchowe, RudzieÅ„skie) poÅ‚ożone jest na 52°00′ szerokoÅ›ci geograficznej północnej i 15°59′ dÅ‚ugoÅ›ci geograficznej wschodniej, na wysokoÅ›ci 55 m n.p.m., na terenie powiatów nowosolskiego oraz wolsztyÅ„skiego, w gminach Kolsko oraz Wolsztyn, na pograniczu województwa lubuskiego oraz wielkopolskiego. Jezioro posiada urozmaiconÄ… liniÄ™ brzegowÄ… z szeregiem zatok i półwyspów. Najbardziej charakterystyczny i najdÅ‚uższy (ok. 800 m) jest półwysep znajdujÄ…cy siÄ™ na północ od miejscowoÅ›ci Jesionka głęboko wchodzÄ…cy w jezioro i dzielÄ…cy akwen na dwie części (plosa), wschodniÄ… – ploso RudzieÅ„skie i zachodniÄ… – ploso JesieÅ„skie. JednoczeÅ›nie linia przebiegajÄ…ca wzdÅ‚uż ww. półwyspu i dalej w linii prostej na północ na drugi brzeg jeziora rozgranicza administracyjnie jezioro na dwie części: zachodniÄ… należącÄ… do województwa lubuskiego i wschodniÄ… należącÄ… do województwa wielkopolskiego.
W ostatnich latach obserwuje się utrzymujący się słaby stan ekologiczny wód jeziora, na co główny wpływ ma ocena fitoplanktonu. Ze względu na naturalne warunki morfometryczne jeziora (brak stratyfikacji termicznej, długa linia brzegowa w stosunku do objętości wód, bardzo duża wymiana wód w roku, dość niska głębokość średnia jeziora i epilimnion kontaktujący się z całą powierzchnią dna jeziora) jezioro zalicza się do zbiorników o bardzo wysokiej podatności na degradację (poza kategorią), co wymaga wręcz drobiazgowej dbałości o to, by nawet niewielkie ilości zanieczyszczeń nie przedostawały się do jeziora. Jest to bardzo istotne mając na uwadze jakość wód dostających się do jeziora wraz z jego dopływami.
Pobierz dokument: