Ruszył cykl konferencji wojewody „Dzisiaj planujesz jutro realizujesz”

- Aktualności - 2013-09-18

Konferencja pod tytułem „Dzisiaj planujesz jutro realizujesz – nowa perspektywa finansowa 2014-2020” rozpoczęła cykl sześciu lubuskich debat dotyczących projektów na temat pozyskiwania strukturalnych funduszy Unii Europejskiej w perspektywie 2014-2020. W inauguracji spotkań na zaproszenie wojewody lubuskiego Jerzego Ostroucha w auli Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii Uniwersytetu Zielonogórskiego wzięli udział przedstawiciele lubuskich samorządów i instytucji oraz przedsiębiorcy. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska reprezentowała Małgorzata Szablowska.

Podczas konferencji wojewoda lubuski mówił o konieczności szerokiej konsultacji i tworzeniu lubuskich projektów, jakie mogą pozyskać zewnętrzne środki, spoza programu regionalnego, zwiększających potencjał regionu. Każda z kolejnych debat poświęcona będzie innej tematyce – między innymi innowacjom gospodarczym, nowym technologiom, bezpieczeństwu energetycznemu i środowisku, komunikacji, problematyce społecznej, finansowaniu projektów samorządowych i pozyskiwaniu środków z funduszu spójności. Poszczególne spotkania będą też odbywać się w innym mieście w województwie.

W intencji wojewody Jerzego Ostroucha, cykl konferencji skierowany jest do wszystkich potencjalnych beneficjentów z regionu, którzy mogą starać się o uzyskanie środków w ramach nowej perspektywy finansowej 2014-2020 z programów horyzontalnych, mogących przyczynić się do zrównoważonego, co podkreślał, rozwoju województwa. A do zagospodarowania w skali kraju są ponad 72 miliardy euro.

Podczas pierwszej konferencji szczegółach dotyczących najbliższej perspektywy finansowej UE mówili eksperci z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i przedstawicielstwa Komisji Europejskiej we Wrocławiu. Dobre praktyki swoich miast omówili natomiast prezydenci Gorzowa Wlkp. i Zielonej Góry.

udostpnij