POWTÓRNE ZANIECZYSZCZENIE ILANKI – SPRAWNA AKCJA WIOŚ

- Aktualności - 2022-10-24

15  października br. inspektorzy WIOŚ w Zielonej Górze, Delegatury w Gorzowie Wlkp., podjęli natychmiastowe działania po uzyskaniu informacji o przedostaniu się oleju napędowego do rzeki Ilanki w miejscowości Torzym. Wyciek oleju napędowego był zanieczyszczeniem powtórnym rzeki.
10 października br. na skrzyżowaniu dróg ul. Warszawskiej i Wojska Polskiego doszło do kolizji drogowej – z rozszczelnionego zbiornika paliwa wyciekł olej napędowy, który kanalizacją deszczową poprzez separator dostał się do rzeki Ilanki. Po opadach deszczu doszło do ponownego zanieczyszczenia rzeki. Kontrolerzy WIOŚ dokonali rozpoznania w terenie, oględzin miejsca z pomiarem podstawowych parametrów, poborem prób do badań laboratoryjnych oraz czynności polegających na oblocie bezzałogowym statkiem powietrznym. Obecni na miejscu funkcjonariusze Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w odległości ok. 40 m od wylotu kanalizacji deszczowej ułożyli tamę ze słomy, a na odcinku rzeki przed pierwszą tamą na powierzchni wody maty chłonne. Zebraną słomę (która była materiałem absorpcyjnym rozłożonym na zanieczyszczonym odcinku rzeki) przy użyciu ładowarki umieszczono w podstawionej wannie. Po wybraniu całości słomy i mat chłonnych materiał absorpcyjny uzupełniono nowym (świeżą słomą). Gruba warstwa oleju napędowego została zebrana z powierzchni wody wraz ze słomą. Woda stała się bardziej przejrzysta. Jej powierzchnię w rejonie wycieku spryskano środkiem dyspersyjnym. Na miejscu zostały także ułożone i pozostawione na okres około dwóch tygodni trzy tamy ze słomy. W celu dalszego monitorowania sytuacji, w tym zanieczyszczenia na rzece, 20 października br. inspektorzy WIOŚ ponownie przeprowadzili oględziny terenu, pomiar parametrów oraz pobór próbek wody do badań laboratoryjnych.

Maty absorbujące rozłożone na rzece Inspektor pochylający się nad studzienką kanalizacyjną Samochód Inspekcji Ochrony Środowiska Pobieranie próbki wody z rzeki Ilanki Pobieranie próbki wody z rzeki Ilanki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

udostpnij