Nowoczesne systemy informowania o zagrożeniach

- Aktualności - 2013-03-19

Województwo lubuskie jako inspirujący przykład wdrażania nowych technologii – oto wniosek płynący z konferencji „Nowoczesne systemy informowania społeczeństwa o zagrożeniach”, zorganizowanej przez Wojewodę Lubuskiego 18 marca br. w Filharmonii Gorzowskiej.

Spotkanie stanowiło platformę wymiany doświadczeń w zakresie tematyki bezpieczeństwa publicznego. Uczestniczyło w nim ponad pół tysiąca osób, wśród nich przedstawiciele Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Komendant Główny  Państwowej Straży Pożarnej i Policji, parlamentarzyści., przedstawiciele krajowych i lubuskich instytucji oraz goście z Japonii i Niemiec. WIOŚ w Zielonej Górze reprezentowała Małgorzata Szablowska – Lubuski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

W listopadzie 2012 roku województwo lubuskie jako pierwsze województwo w Polsce zrezygnowało z analogowego sygnału telewizyjnego i zastąpiło go cyfrowym.  Dzięki temu zrodziły się nowe możliwości technologiczne, które można wykorzystać do komunikacji kryzysowej, w celu poprawy bezpieczeństwa mieszkańców regionu. Wojewoda Lubuski na drodze porozumienia z zarządem Telewizji Polską postawił sobie za cel uruchomienie i wdrożenie nowoczesnego systemu informowania o zagrożeniach. Powstająca aplikacji umożliwi wszystkim użytkownikom  telewizji naziemnej dostęp do informacji o zagrożeniach – nie tylko w postaci komunikatów tekstowych, ale również w formie multimedialnych poradników z instrukcjami zachowania w przypadku zagrożenia. System działający w ramach telewizji hybrydowej będzie połączony z aplikacją eLubuskie, która jest już dostępna w telefonach komórkowych.  Te nowoczesne rozwiązania mogą być inspirującym przykładem dla innych województw i mogę zostać zastosowane na terenie całego kraju.

Konferencja była okazją do poznania nie tylko polskich, ale również niemieckich i japońskich doświadczeń w tym zakresie. Funkcjonowanie systemów ostrzegawczych w Japonii omówił Hiroshi Matsumoto – Radca Ambasady Japonii w Polsce. Niemieckie doświadczenia w zakresie informowania społeczeństwa o potencjalnych zagrożeniach przedstawił Rudolf Zeeb – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Brandenburgii.

konferencja wojewoda

Więcej informacji  na www.lubuskie.uw.gov.pl.

 

udostpnij