List intencyjny w sprawie projektu budowy laboratorium WIOÅš podpisany!

- Aktualności - 2013-11-07

Wojewoda Lubuski Jerzy Ostrouch, Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego Tadeusz Kuczyński, Starosta Zielonogórski Ireneusz Plechan oraz Lubuski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Małgorzata Szablowska podpisali 7.11.2013 r.  list intencyjny dotyczący współpracy przy projekcie budowy nowego laboratorium analityczno-badawczego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Zielonej Górze.

Dokument podpisany w delegaturze Lubuskiego UrzÄ™du Wojewódzkiego w Zielonej Górze przez przedstawicieli czterech instytucji to ważna deklaracja wspierajÄ…ca projekt budowy laboratorium WIOÅš, które powstać ma na terenie Parku Naukowo-Technologicznego w Nowym Kisielinie – ustala wynikajÄ…cy ze stanu prawnego zakres współpracy czterech podmiotów w celu realizacji projektu budowy laboratorium.

– Cztery różne instytucje zmobilizowaÅ‚y siÄ™ do dziaÅ‚ania, które w trzy tygodnie doprowadziÅ‚y do porozumienia ważnego dla nas – Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Åšrodowiska – oraz regionu. Naszym zamierzeniem jest stworzenie silnego i nowoczesnego laboratorium wykonujÄ…cego specjalistyczne badania wynikajÄ…ce z zadaÅ„ Inspekcji, ale które bÄ™dzie również wartoÅ›ciÄ… dodanÄ… dla województwa – podkreÅ›liÅ‚a MaÅ‚gorzata Szablowska, Wojewódzki Inspektor Ochrony Åšrodowiska.

– CieszÄ™ siÄ™, że dziÄ™ki dużemu zrozumieniu dla potrzeb Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Åšrodowiska, Senat i wÅ‚adze Uniwersytetu Zielonogórskiego zdecydowaÅ‚y siÄ™ na przekazanie dziaÅ‚ki pod przyszÅ‚e laboratorium. To nowa jakość, nowe rozwiÄ…zanie i cieszÄ™ siÄ™, że mogÅ‚em w tym projekcie uczestniczyć – stwierdziÅ‚ wojewoda lubuski Jerzy Ostrouch. – ChciaÅ‚bym podziÄ™kować senatowi uniwersytetu i rektorowi za ten hojny dar – podkreÅ›liÅ‚ wojewoda.

Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego profesor Tadeusz Kuczyński podkreślił, że podjęta współpraca jest ważna nie tylko dla uczelni i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. – Zlokalizowanie nowoczesnego obiektu w Parku Naukowo-Technologicznym będzie potwierdzeniem, że jest to miejsce godne zaufania, to może w przyszłości przyczynić się do zwiększenia zainteresowania pozostałymi działkami przez kolejnych inwestorów. To nie przychodzi od razu, na taki efekt trzeba zapracować – powiedział rektor.

– Ulokowanie laboratorium w Parku Naukowo-Technologicznym w Nowym Kisielinie jest bardzo ważne. Nie mogÅ‚am sobie wyobrazić dla niego lepszego miejsca, a powstanie ono też w sÄ…siedztwie budynków Uniwersytetu, co jest ważne również ze wzglÄ™du na przyszłą współpracÄ™ z uczelniÄ…. Obecnie mamy w Zielonej Górze maÅ‚y budynek, to wÅ‚aÅ›nie warunki lokalowe byÅ‚y podstawÄ… staraÅ„ o budowÄ™ nowoczesnego laboratorium speÅ‚niajÄ…cego wymagane standardy – dodaÅ‚a inspektor MaÅ‚gorzata Szablowska.

W myśl listu intencyjnego Uniwersytet Zielonogórski przekazuje nieodpłatnie na rzecz Skarbu Państwa nieruchomość niezabudowaną jako teren pod budowę laboratorium. Wojewoda Lubuski wyraził zgodę na przyjęcie nieruchomości przez Starostę Zielonogórskiego na rzecz Skarbu Państwa. Starosta Zielonogórski podpisał z rektorem Uniwersytetu Zielonogórskiego akt notarialny, mocą którego przejmuje do zasobu Skarbu Państwa grunt w Parku Naukowo-Technologicznym w Nowym Kisielinie. Starosta Zielonogórski przekaże teraz nieruchomość Wojewódzkiemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska w trwały zarząd. Dzięki porozumieniu, podpisany właśnie akt notarialny umożliwi wpisanie budowy laboratorium na listę zadań priorytetowych Inspekcji Ochrony Środowiska. To sprawia, że jest szansa na dofinansowanie w wysokości 100 proc. kosztów inwestycji szacowanej na ok. 10 mln zł.

Główny Inspektor Ochrony Środowiska Andrzej Jagusiewicz stwierdził, że jest przekonany o celowości tej inwestycji i potwierdził właśnie umieszczenie laboratorium na liście zadań priorytetowych Inspekcji Ochrony Środowiska na 2015 rok. Według projektu harmonogramu działań rok 2014 upłynie na zebraniu niezbędnej dokumentacji i pozwoleń, a budowa laboratorium WIOŚ w kisielińskim Parku Naukowo-Technologicznym ruszyłaby w 2015 roku.

udostêpnij