Konferencja: 15 lat województwa lubuskiego

- Aktualności - 2013-11-18

Konferencja z okazji 15 lecia województwa lubuskiego zgromadziła prawie wszystkich wojewodów i wicewojewodów lubuskich, a także samorządowców, przedstawicieli administracji rządowej, przedsiębiorców, czy  dziennikarzy, którzy byli świadkami narodzin regionu. W uroczystości w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wlkp. wzięła również udział Małgorzata Szablowska, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

– Nie byłoby województwa lubuskiego, gdyby wiele ważnych osób nie postanowiło o nie zawalczyć. To była słuszna decyzja, świetny wybór i to jest… dobra droga na kolejne 15 i więcej lat – stwierdził wojewoda lubuski Jerzy Ostrouch podczas otwarcia konferencji z okazji 15 lecia województwa. – Dzisiejsze spotkanie jest dowodem na to, że warto było walczyć o Lubuskie. Dziękuję wszystkim, którym nie był obojętny los 16 regionu na zachodzie Polski – okno na Europę – dodał.  Byłym wojewodom lubuskim w uznaniu za pracę na rzecz rozwoju województwa lubuskiego wręczył pamiątkowe dyplomy.

Warto wspomnieć, że Jerzy Ostrouch przed 15 laty był ostatnim wojewodą gorzowskim. Wspólnie z prof. Marianem Miłkiem, ostatnim wojewodą zielonogórskim zainicjowali rozmowy o stworzeniu wspólnego województwa. – To było spotkanie w Bukowym Dworku. 26 stycznia 1998 r. Rozmawialiśmy tylko my dwaj, sami. Zastanawialiśmy się, jak walczyć o taką liczbę województw, w której mieściłyby się nasze dwa regiony. A jak się nie da, to o tym, jak stworzyć wspólne województwo. I właśnie ten drugi wariant okazał się bardzo szczęśliwy – wspominał prof. Marian Miłek.

Poseł Józef Zych w swoim wystąpieniu dziękował ks. bp. Adamowi Dyczkowskiemu za to, że wyraził  zgodę na spotkanie parlamentarzystów w seminarium w Paradyżu. Nazwał też ówczesnego ordynariusza diecezji „ojcem chrzestnym” województwa lubuskiego, bo to właśnie w Paradyżu leżącym na granicy województw, podpisano porozumienie w sprawie utworzenia wspólnego regionu. Józef Zych mówił też o przyszłości województwa lubuskiego i najważniejszym dziś zadaniu, jakim jest umacnianie regionu.

– Powołanie województwa lubuskiego nie było oczywistą sprawą. Musiało wydarzyć się wiele dobrych dla tego regionu rzeczy, by Lubuskie było na polskiej mapie – stwierdził specjalny gość uroczystości, profesor Jerzy Stępień, prezes Trybunału Konstytucyjnego w latach 2006-2008. W rządzie premiera Jerzego Buzka był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odpowiedzialnym wraz z prof. Michałem Kuleszą za przygotowanie projektu reformy administracyjnej w Polsce. – Pierwotnie eksperci zakładali powstanie tylko 11-12 województw. Ta liczba miała swoje uzasadnienie. Czym innym jednak jest projektowanie, a czym innym żywa materia. Nie była dla nas zaskoczeniem koncepcja 16 województw. Trzeba było jednak stworzyć pewne hamulce, bo inaczej kompromis mógłby sięgnąć nawet 25 województw – wyjaśniał prof. J. Stepień.

Życzenia dla Lubuskiego z okazji jubileuszu przysłał w formie filmu  Jerzy Buzek, premier polskiego rządu w latach 1997 – 2001. Podkreślał w nim, że wierzy w jeszcze dynamiczniejszy rozwój regionu. – Serdecznie wam gratuluje i życzę równie spektakularnych osiągnięć w przyszłości. Jestem przekonany, że dobrze osadzone w tradycji Lubuskie może być wzorem do naśladowania dla innych regionów – podkreślił J. Buzek.  Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni w swoim filmowym wystąpieniu gratulował odwagi i potencjału, drzemiących u Lubuszan. Ostatni wojewoda lubuski – Marcin Jabłoński – obecnie podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, również złożył życzenia w nagranym specjalnie filmie. Podkreślał w nim wyjątkowość regionu i jego ogromne możliwości. Dodał również, że jest przekonany, iż Lubuskie jest warte zachodu.

udostpnij