Interwencja w sprawie porzuconych przy drodze termometrów rtęciowych

- Aktualności - 2013-01-10

8 stycznia br. dziennikarz „Gazety Lubuskiej” poinformował WIOŚ w Zielonej Górze o porzuceniu przez nieznanego sprawcę około 80 szt. zużytych termometrów rtęciowych. Odpady znaleziono na terenie opuszczonego zajazdu drogowego przy autostradzie A-18 w 7 km od byłego przejścia granicznego Olszyna.

Na prośbę WIOŚ akcję ratowniczą podjęła Komenda Powiatowa PSP w Żarach przy udziale Specjalistycznej Jednostki Ratowniczo Gaśniczej z Zielonej Góry. Porzucony odpad wraz z wierzchnią warstwą ziemi zebrano do pojemnika transportowego. Zabezpieczony i szczelnie zamknięty ładunek został przetransportowany do Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Raculi. Wszystko odbyło się ponad nadzorem pracowników Wydziału Inspekcji WIOŚ. Z miejsca zdarzenia pobrano do badań próbki gleby w celu sprawdzenia czy nie doszło do jej zanieczyszczenia.

Przeprowadzone badania gruntu pobranego z miejsca porzucenia odpadów potwierdziły, że miał on kontakt z substancją niebezpieczną w postaci rtęci. Nie doszło jednak do jego zanieczyszczenia powyżej obowiązujących standardów jakości. 

udostpnij