Działania Inspekcji Ochrony Środowiska przyczyniły się do usunięcia zagrożenia dla środowiska powstałego w wyniku przestępczego porzucenia niebezpiecznych odpadów we wrakach naczep pozostawionych na poboczu drogi krajowej DK-24 na terenie gminy Przytoczna w powiecie Międzyrzeckim

- Aktualności, Inspekcja - 2019/05/13

Na ujawnionych w dniu 8 marca, porzuconych przez nieznanych sprawców na poboczu drogi krajowej na 24 w gminie Przytoczna wrakach naczep znajdowaÅ‚o siÄ™ łącznie ok. 60 Mg odpadów. W wyniku rozpoznania dokonanego przez inspektorów WIOÅš za pomocÄ… posiadanych mobilnych przyrzÄ…dów pomiarowych ustalono, że  sÄ… to głównie farby i lakiery z zawartoÅ›ciÄ… rozpuszczalników organicznych lub innych substancji niebezpiecznych. Odpady znajdowaÅ‚y siÄ™ w pojemnikach typu mauser o pojemnoÅ›ci 1000 l, beczkach 200 l, mniejszych pojemnikach poustawianych na paletach jedne na drugich oraz luzem lub w big-bagach wypeÅ‚niajÄ…c całą objÄ™tość naczep. Naczepy byÅ‚y w bardzo zÅ‚ym stanie technicznym. Dodatkowo miaÅ‚y zatarte Å›lady identyfikacyjne. StaÅ‚y podparte na prowizorycznych podporach na poboczu drogi co w każdej chwili groziÅ‚o ich wywróceniem, a to mogÅ‚oby spowodować zanieczyszczenie ziemi i wód podziemnych o trudnych do przewidzenia skutkach.  

Na polecenie Lubuskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Åšrodowiska naczepy przewieziono pod eskortÄ… Policji i nadzorem PaÅ„stwowej Straży Pożarnej wyposażonej w specjalistyczny pojazd do neutralizacji zanieczyszczeÅ„ chemicznych  na bezpieczne miejsce wskazane przez StarostÄ™ MiÄ™dzyrzeckiego. ByÅ‚ to ogrodzony i objÄ™ty monitoringiem wizyjnym utwardzony plac skÅ‚adowy. Odpady zostaÅ‚y pod nadzorem inspekcji ochrony Å›rodowiska i paÅ„stwowej straży pożarnej rozÅ‚adowane, posegregowane i  zabezpieczone przed wpÅ‚ywem czynników atmosferycznych za pomocÄ… folii budowlanej od doÅ‚u i góry. Podczas rozÅ‚adunku inspektorzy ochrony Å›rodowiska przy współpracy strażaków pobrali próbki odpadów do badaÅ„ i przeprowadzili ich badanie na mobilnym spektrometrze.  Wykryto m.in. obecność w odpadach rozpuszczalników organicznych oraz monomerów akrylowych i polimerów z grupy poliestrów.

W tym samym czasie Policja i Inspekcja Ochrony Środowiska pod nadzorem Prokuratora podjęła działania w celu wykrycia sprawcy przestępstwa. Postępowanie nadal trwa.

Lubuski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska zwrócił się z wnioskiem do Starosty Międzyrzeckiego o podjęcie pilnych wspólnych działań w celu zagospodarowania porzuconych odpadów, nie czekając na ewentualne ustalenie sprawców, a tym samym usunięcie potencjalnego zagrożenia dla środowiska w przypadku uwolnienia zgromadzonych substancji.

Starosta MiÄ™dzyrzecki przychyliÅ‚ siÄ™ do wniosku i w zwiÄ…zku  z potencjalnym znaczÄ…cym  zagrożeniem Å›rodowiska w dniach 6-10 maja przeprowadziÅ‚ operacjÄ™ usuniÄ™cia odpadów do utylizacji przez specjalistycznÄ… firmÄ™, posiadajÄ…cÄ… stosowne zezwolenia w zakresie gospodarowania odpadami. CaÅ‚y proces przygotowania odpadów do wysyÅ‚ki i ich zaÅ‚adunku nadzorowany byÅ‚ przez InspekcjÄ™ Ochrony Åšrodowiska. Kosztami przeprowadzonej  utylizacji odpadów bÄ™dÄ… obciążeni sprawcy po ich ujawnieniu przez organy Å›cigania.

Finał, tego karygodnego zdarzenia, w postaci usunięcia w stosunkowo krótkim czasie porzuconych odpadów niebezpiecznych z miejsca na ten cel nieprzeznaczonego, należy uznać za sukces wszystkich zaangażowanych w ten skomplikowany proces osób i podmiotów. Dzięki inicjatywie Lubuskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska udało się zgromadzić grono kompetentnych, zorientowanych na rozwiązanie zaistniałego problemu osób i instytucji, którym należy się uznanie i podziękowanie za zażegnanie zagrożenia i zapewnienie bezpieczeństwa ekologicznego mieszkańcom powiatu międzyrzeckiego.

Sprawdzanie zawartości porzuconej naczepy z odpadami
zdjęcie nr 1 Sprawdzanie zawartości porzuconej naczepy z odpadami
zdjęcie nr 2 Pobór przez strażaków z porzuconych beczek i pojemników próbek odpadów do analiz na mobilnym spektrofotometrze, wykonywanych w terenie przez inspektorów WIOŚ, na obecność w nich substancji niebezpiecznych
zdjęcie nr 2 Pobór przez strażaków z porzuconych beczek i pojemników próbek odpadów do analiz na mobilnym spektrofotometrze, wykonywanych w terenie przez inspektorów WIOŚ, na obecność w nich substancji niebezpiecznych
zdjęcie nr 3 Mobilny spektrofotometr do wykrywania obecności substancji niebezpiecznych w środowisku będący na wyposażeniu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Zielonej Górze Delegaturze w Gorzowie Wlkp.
zdjęcie nr 3 Mobilny spektrofotometr do wykrywania obecności substancji niebezpiecznych w środowisku będący na wyposażeniu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Zielonej Górze Delegaturze w Gorzowie Wlkp.
zdjęcie nr 4 Załadunek odpadów z placu składowego, pod nadzorem Inspekcji Ochrony Środowiska, na środek transportu wywożący je do instalacji unieszkodliwienia odpadów
zdjęcie nr 4 Załadunek odpadów z placu składowego, pod nadzorem Inspekcji Ochrony Środowiska, na środek transportu wywożący je do instalacji unieszkodliwienia

udostêpnij